آذری جهرمی در جمع فعالان و نخبگان استان سمنان:
توجه به اقتصاد دیجیتال و افزایش اشتغال با توسعه کسب و کارهای نوین اجتناب ناپذیر است

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع فعالان و نخبگان سمنان، توجه به اقتصاد دیجیتال و افزایش اشتغال با توسعه کسب و کارهای نوین را اجتناب ناپذیر دانست.

به گزارش مرکز روابط عمومی بنیاد نخبگان استان سمنان، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست با فعالان و‌ نخبگان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سمنان با بیان اینکه دولت ها در اقتصاد دیجیتال فقط به مقررات گذاری و‌توانمندسازی می پردازند، گفت: در اقتصاد های مردم محور، دولت ها تصدی گری را واگذار می کنند و جدا از عدم درک مناسب در لایه اجرایی در استفاده حداکثری از ظرفیت ها، جدال سراسری بین سنت و مدرنیته وجود دارد که همه کشورها با آن دست به گریبان هستند.
وی با بیان اینکه پیاده سازی برنامه ها برای دیجیتالی شدن، چند رکن دارد که نخستین آن شهروند دیجیتالیست، افزود: خوشبختانه به لحاظ شهروند دیجیتالی کشور ما وضعیت خوبی دارد، رکن دوم‌کسب و‌کار است که هرچند ممکن است از نظر جغرافیایی عدم تناسب وجود داشته باشد اما در کشور شکل گرفته است و رکن سوم اتخاذ قوانین مناسبی است تا خدمات برای شهروندان را فراهم کند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه وزارت ارتباطات برای ایجاد اشتغال چهار برنامه به سازمان مدیریت ارائه کرده است که یکی از آنها توانمندسازی و رفع موانع کسب و کارهای نوپاست، افزود: مطابق این برنامه اقدام به شناسایی فضاهای مازاد اداری کردیم و از شورای عطف برای آنها مجوز پارک علم و‌فناوری گرفتیم که می توانند در استان های دیگر شعبه بزنند، یعنی فضای اشتراکی کار را با قوانین پارک ها ایجاد کردیم.
عضو جوان دولت تدبیر و‌امید در مورد احداث پارک علم و‌فناوری در استان سمنان افزود: برای این منظور اگر بخواهیم ساختمانی برای استقرار شرکت ها بسازیم دو سه سالی طول می کشد اما اگر ساختمانی مناسب در اختیار ما بگذارند تا ۲۷ اردیبهشت شرایط فعالیت کارآفرینان را در آن فراهم می کنیم تا مشکلات زیست بوم در استان سمنان نیز حل شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه از طریق پنجره واحد می توان مراجعات مردم را حذف کرد، خاطرنشان کرد: مکانیزم مدیریتی کشور برای اعمال مدیریت پروانه و مجوزها بر اساس استعلامات بنا شده که به دلیل ایجاد گلوگاه ها، به افزایش فساد کمک کرده است.
داود فیض رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان در این نشست ضمن ابراز خرسندی از تشکیل نشست مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سرآمدان و فعالان عرصه IT و ICT استان افزود: نخبگان و متخصصان هر حوزه مؤثرترین افراد برای رسیدن به نقطه مطلوب در آن بخش خواهند بود.
رئیس بنیاد نخبگان استان وجود بوروکراسی های سخت و گاهاً پیچیده اداری را از موانع پیش روی فعالین این حوزه ذکر کرد و افزود: امید است با اهتمام همه جانبه مسئولان کشور بتوانیم از نخبگان حمایت کنیم.
داود فیض در ادامه شبکه سازی از فعالین و سرآمدان حوزه IT و ICT و شکل گیری زیست بوم استارتاپی در استان را مهم و اساسی دانست.
در پایان تعدادی از سرآمدان و دانشگاهیان پیشنهادات و نقطه نظرات خود را در حوزه IT و ICT استان مطرح نمودند.

تاریخ انتشار : 1397/11/18
کد : 155
تعداد بازدید: 328