جمعه 30 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

جشنواره منطقه ای اختراعات رویش دماوند و خاوران آغاز به کار کرد.

جشنواره منطقه ای اختراعات رویش دماوند و خاوران ویژه استانهای سمنان، تهران، البرز، مازندران، گلستان، کرمان، سیستان‌و بلوچستان، خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی، به میزبانی بنیاد نخبگان استان سمنان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان سمنان؛ جشنواره منطقه ای اختراعات رویش دماوند و خاوران از امروز هجده مهرماه آغاز شده و تا نوزدهم مهرماه ادامه دارد.
ایجاد بستر مناسب برای داوری و تأیید علمی اختراعات و نوآوری ها، شناسایی طرح های برگزیده، فراهم آوردن تسهیلات اطلاع رسانی و ارتباطی برای سرعت بخشیدن به فرآیند تجاری سازی ، کاربردی کردن نتایج تحقیقات و آشنایی بیشتر آحاد جامعه با پیشرفت علم و اختراعات از جمله اهداف این جشنواره به شمار می رود.
مراسم افتتاحیه این جشنواره صبح امروز با حضور عسگری معاون استاندار، سعدالدین مدیرکل دفتر برنامه ریزی استانداری، خالصی دوست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان، نصیری رئیس دانشگاه سمنان، احمدی زاده رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی، قاسمی فرد رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان شمالی، داود فیض رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان و تعدادی از مسئولین و مدیران کل دستگاه های اجرایی استان در تالار آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان نیز در این آیین گفت: استقلال هر کشوری با قدرت علمی جامعه محقق می شود.
عبدالله خالصی دوست، بر حمایت از نخبگان تاکید و بیان کرد: تبدیل ایده ها به محصول و صنعتی سازی ایده ها، باعث ثروت آفرینی برای جامعه می شود.
رئیس دانشگاه آزاد سمنان با اشاره به دغدغه های موجود درباره کمبود منابع آبی و خشکسالی‌ های متناوب در این استان، ادامه داد: همزمان با جشنواره منطقه ای اختراعات رویش، نمایشگاه ارائه فناوریها و دستاوردهای مرتبط با حوزه آب و خشکسالی با حضور شرکت‌ها و واحدهای فناور برگزار می‌شود.
داود فیض رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان و رئیس جشنواره گفت: از میان 208 طرح واصله از 18 استان کشور، 105 اختراع در 5 محور در جشنواره منطقه ای اختراعات رویش دماوند و خاوران حضور دارند.
وی از ارائه بیش از 200 اختراع در جشنواره منطقه ای رویش دماوند و خاوران خبر داد و افزود: بنا بر رای داوران جشنواره، از این تعداد، 105 اختراع در مرحله اول جهت حضور در این جشنواره پذیرفته شد و هم اکنون نیز اختراعات در محل دانشگاه آزاد اسلامی سمنان در معرض دید عموم قرار گرفته است و داوران طی روزهای جشنواره با حضور در غرفه ها، آثار و اختراعات را مورد ارزیابی قرار می دهند.
حشمت ا... عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری در این جشنواره با اشاره به موضوع اقتصاد دانش بنیان در عصر حاضر تاکید کرد: توسعه رویداد های مبتنی بر ابداع واختراع از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی هستند.
معاون استاندار فلسفه اقتصاد دانش بنیان را فرصتی برای جذب منابع برشمرد و افزود: باید علم را درهمه حوزه ها از جمله اقتصاد دانش بنیان که محور مهم اقتصادمقاومتی است، بکار گیریم.
وی با تاکید بر این موضوع که اگر میخواهیم‌ دربلند مدت در دنیا موفق باشیم اظهار داشت:لازمه این اقدام این است، که باید آنچه تولید می شود، رقابت پذیر باشد،چون اگر رقابت پذیر نباشد،مصرف کننده ضرر خواهد دید،که در نهایت از دنیا و منطقه باز خواهیم ماند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری رویکرد ابداع و اختراع را یک اصل رقابت پذیری در دنیا برشمرد و افزود:اگر این اصل توجه شود،قیمت تمام شده کالا ها نیز تقلیل می یابد و کالاها بازارپسند می شوند و چون سلیقه بازار را تولیدکنندگان تشخیص می دهند، متناسب با آن تولید کالا و خدمت را در معرض اذهان قرارمی دهند.
داود فیض رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان در پایان اظهار کرد: روز پنجشنبه، همزمان با اختتامیه این جشنواره، از تعداد 7 ایده برتر مرتبط با حوزه آب که قبلاً فراخوان آن در سطح عمومی و دستگاه های ذی ربط اطلاع رسانی شده و همچنین 3 غرفه برتر جشنواره اختراعات منطقه ای رویش دماوند و خاوران تقدیر بعمل خواهد آمد.
در ادامه این آیین نمایشگاه منطقه ای اختراعات و ابتکارات رویش و همچنین نمایشگاه فناوریهای نوین حوزه آب با حضور معاون استاندار و مدیران کل دستگاه های اجرایی استان افتتاح شد.

تاریخ انتشار : 1397/07/18
کد : 151
تعداد بازدید: 313

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601