دوشنبه 5 اسفند 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

جلسه شورای اداری و توسعه اقتصادی، دانش بنیان و رونق تولید

جلسه شورای اداری و توسعه اقتصادی دانش‌بنیان و رونق تولید سمنان با حضور جناب آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مدیران شرکت های دانش بنیان و مسئولین دستگاه های اجرایی استان در سالن یادگار امام (ره) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان سمنان؛ استاندار سمنان در این جلسه ضمن بیان اینکه بخش کشاورزی ارزش‌افزوده بالایی دارد، گفت: شرکت‌های دانش بنیان برای حفاظت از سرمایه‌های مردمی وارد بخش کشاورزی استان شوند
آشناگر افزود: همه ساله با سرمازدگی محصولات کشاورزی در شمال استان سمنان مواجه هستیم که این شرکت‌ها می‌توانند با ورود خودشان از این سرمایه‌های مردمی حفاظت کنند.
استاندار سمنان بابیان اینکه یکی از راهکارهای لازم برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی تقویت شرکت‌های دانش بنیان است، تصریح کرد: نمی‌توان محدودیت یا حدومرزی را برای گستردگی پهنه علم قائل شد و امروز این پهنا در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور رخنه کرده است.
وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان اگر تقویت و حمایت شوند به شرکت‌های بزرگ‌تر توسعه خواهند یافت و زمینه اشتغال و رونق اقتصادی بسیاری را فراهم می‌کند لذا می‌توان آن‌ها را کمک‌کننده امر تحقق اقتصاد مقاومتی نامید که می‌تواند در همه بخش‌های موجود ورود مطلوب داشته باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: امروز اگر می‌خواهیم بر محور توسعه حرکت کنیم باید اقتصادمان بر پایه سرمایه‌گذاری روی ظرفیت و نیروی جوانان شکلی دوباره گیرد.
وی با اشاره به حرکت بومی و سرمایه گذاری برای نخبگان بعنوان نقطه تحول استان، معادن واقعی را جوانان خلاق و کارآفرین نخبه دانست و افزود: کشور را نمی‌توان با مواد خام اداره کرد و باید این را در نظر داشت که دانش روی ماده خام می‌تواند باعث ایجاد ارزش‌افزوده شود درنتیجه دانش در اینجا می‌تواند ظرفیتی برای ارتقای اقتصادی محسوب شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان بابیان اینکه باید اقتصادی داشته باشیم که روی سرمایه انسانی سرمایه‌گذاری کرده باشد، تأکید داشت: نقش دولت در توسعه دانش‌بنیان، زیرساختی است.
ستاری بابیان اینکه امروز دانشگاه‌های استان سمنان باید بدانند که با ورود دولت سقف آرزوهای آنان محدود می‌شود، گفت: دانشگاه و دانشجو اگر می‌خواهد جزئی از اقتصاد جامعه شود باید مثل همه دانشگاه‌های مدرن دنیا درصدی از درآمد خود را از محل فروش فنّاوری کسب کند اگر این اتفاق رخ دهد می‌تواند محور توسعه حرکت جمعی باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه 2 پارک علم و فناوری مستقر در استان نیز باید حمایت شود، گفت: امروز معتقد هستیم که با همدلی می‌توانیم فضایی را ایجاد کنیم که بخشی از اقتصاد استان از طریق همین شرکت‌های دانش‌بنیان بچرخد. این شرکت‌ها می‌توانند محرکی برای اقتصاد باشند چراکه در وجودشان تحول قرار دارد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تسهیلات دولت برای نخبگان، مستعدین برتر و فناوران گفت: برای نخستین بار در کشور از سال گذشته مجوزی از فرمانده معظم کل قوا اخذ کرده‌ایم که بر اساس آن امکان انجام سربازی مشمولان نخبه در شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد.
ستاری با اشاره به فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان کشور تصریح کرد: میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان کشور به حدود ۹۰ هزار رسیده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان تأکید کرد استان سمنان ظرفیت‌های زیادی دارد که بخشی از آن مانند ظرفیت‌های معدنی شناخته‌شده و بخشی از آن نیز باید بیشتر معرفی و از آن استفاده شود. وی تصریح کرد: ما روی اقتصاد دانش‌بنیان تأکیدداریم؛ چراکه نیروی انسانی فوق‌العاده، از ویژگی‌های این استان بوده و سمنان با داشتن بیش از ۸۰ هزار دانشجو و ۲ هزار هیئت‌علمی ظرفیت بسیار مناسبی در این زمینه دارد.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان دارای سرمایه کوچکی است گفت: ما به دنبال توانمند کردن این صندوق هستیم برای بالابردن سرمایه اولیه صندوق و واحدهای فناور سرمایه قابل ‌ملاحظه‌ای می‌گذاریم و میزان این سرمایه‌گذاری بستگی به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دارد، اینجانب آمادگی دارم تا بازای هر عددی که بخش خصوصی به این صندوق اختصاص دهد ما نیز به همان میزان مساعدت نماییم.
رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۱۴۰ نوع خدمت به فعالان در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان ارائه می‌دهد؛ به برنامه‌های این معاونت در حوزه صادرات محصولات داش بنیان اشاره و عنوان کرد: برنامه‌ریزی مفصلی برای صادرات به‌ویژه صادرات به کشورهای همسایه داریم
همتی نماینده مردم شهرستان های سمتان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای در این جلسه بر لزوم تسریع در اجرایی شدن طرح ها خصوصاً انتقال آب دریای خزر و بهره برداری از سدهای استان تأکید و تصریح کرد: برخی از این پروژه ها دارای ردیف بودجه هستند.
همتی ادامه داد: انتظار می رود روند تکمیل و اجرای سدهای فینسک، روزیه، نمرود و کالپوش و مهمتر از آنها طرح انتقال آب خزر به استان با شتاب بیشتری پیگیری شود.
وی با بیان اینکه سمنان از ظرفیت بالایی در حوزه های علمی و فناوری برخوردار است خاطرنشان کرد: زیرساخت های درخور توجهی در بخش های مختلف و از جمله در این حوزه در استان وجود دارد که باید تقویت بیشتری شوند.
وی با اشاره به اینکه بنیاد نخبگان استان سمنان ساختمان مناسبی ندارد و در حال حاضر در یک ساختمان فرسوده مستقر است تأکید کرد: باید در این زمینه تدبیری ویژه اتخاذ شود و انتظار می¬رود که با تأمین ساختمان مناسب که از مطالبات استان است زمینه رشد و ارائه خدمات بیشتر این بنیاد در استان فراهم شود.
حسینی شاهرودی نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در نشست شورای اداری با اشاره به وجود 331 واحد فناور در استان سمنان گفت: در این واحدها برای 800 نفر اشتغال ایجاد کرده اند و درآمد حاصل از این واحدها 190 میلیارد تومان بوده است.
وی ضمن اشاره به حمایت از صندوق های پژوهش و فناوری، افزود: باید تلاش شود تا روند اعطای مجوزها تسهیل یافته و سرعت گیرد.

تاریخ انتشار : 1398/06/14
کد : 134
تعداد بازدید: 111

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601